§1
- Regulamin określa szczegółowe zasady funkcjonowania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gminie Busko – Zdrój, zwanych dalej „PSZOK”.
- Operatorem PSZOK jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Łagiewnickiej 25 w Busku – Zdroju.
- Na terenie Gminy Busko – Zdrój znajdują się dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które zlokalizowane są:
- Składowisko Odpadów w Dobrowodzie,
- ul. Dygasińskiego 36 w Busku – Zdroju (filia).
- Punkty PSZOK czynne są przez cały rok, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w następujących godzinach: od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00.
§2
- Do PSZOK przyjmowane są wyłącznie wskazane poniżej rodzaje odpadów:
- baterie i akumulatory,
- opakowania po chemikaliach,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- odpady wielkogabarytowe,
- opony,
- leki.
- inne komunalne, określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2014 r.
- Odpady komunalne dostarczone do PSZOK przyjmowane są nieodpłatnie w ramach pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyłącznie z nieruchomości położonych na terenie Gminy Busko – Zdrój.
§3
- Prowadzący PSZOK odmówi przyjęcia odpadów niespełniających wymogów niniejszego Regulaminu, w szczególności: niekompletnego lub zdemontowanego sprzętu RTV, AGD (za wyrzucanie elektrośmieci do zwykłego kosza lub samodzielny demontaż sprzętu RTV, AGD grozi kara grzywny.
- W przypadku odmowy przyjęcia odpadów, osoba dostarczająca odpady jest zobowiązana do ich natychmiastowego zabrania oraz zagospodarowania w sposób zgodny z wymogami przepisów ochrony środowiska.
§4
- Warunkiem przyjęcia odpadów jest okazanie się przez osobę dostarczająca odpady dokumentem potwierdzającym tożsamość.
- Prowadzący PSZOK przyjmując odpady sporządza, w dwóch egzemplarzach, dokument potwierdzający dostarczenie odpadów, zawierający w szczególności:
- imię i nazwisko osoby dostarczającej odpady,
- adres nieruchomości, z której pochodzą odpady,
- rodzaj dostarczonych odpadów,
- własnoręczny czytelny podpis osoby dostarczającej odpady.
- Pracownik PSZOK ma prawo odmówić przyjęcia odpadów w przypadku niepodania przez dostarczającego odpady swojego imienia i nazwiska oraz miejsca pochodzenia odpadów, lub jeżeli stwierdzi, że odpady mogą pochodzić z działalności gospodarczej lub jej likwidacji, (np chemikalia nietypowe dla prac domowych, odpady poprodukcyjne itp. ) oraz z nieruchomości położonej na terenie innej gminy.
§5
- Dostarczający odpady może wjechać pojazdem na teren PSZOK wyłącznie po udzieleniu zgody przez obsługę PSZOK oraz zaparkować w miejscu wskazanym przez obsługę PSZOK.
- Poruszając się pojazdem po terenie PSZOK należy zachować kierunek przemieszczania się wynikający z oznaczeń oraz stosować się do ogólnych zasad ruchu drogowego.
- Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na terenie PSZOK jedynie pod opieką osoby dorosłej.
- Osoby przebywające na terenie PSZOK obowiązane są do przestrzegania zaleceń obsługi PSZOK, w szczególności w zakresie miejsca złożenia odpadów, sposobu poruszania się po terenie PSZOK oraz zachowania wymogów bezpieczeństwa, a także zachowania wymogów przepisów BHP i p.poż.
- Na terenie PSZOK obowiązuje bezwzględny zakaz palenia oraz używania źródeł otwartego ognia.
§6
- Korzystanie z usług oferowanych przez PSZOK jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu.
- Wszelkich informacji o pracy PSZOK można uzyskać:
- u osoby prowadzącej PSZOK,
- pod numerem telefonu (41) 378 46 33