UCHWAŁA NR XLIV/584/2018
RADY MIEJSKIEJ W BUSKU-ZDROJU
z dnia 13 września 2018 r.
w sprawie uchwalenia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) oraz art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1152) Rada Miejska w Busku-Zdroju uchwala co następuje:
- § 1. Uchwala się Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
- § 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
- § 3. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.
- § 4. Traci moc uchwała Nr XXVIII/312/09 Rady Miejskiej w Busku-Zdroju z dnia 30 kwietnia 2009 r. w sprawie Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
Załącznik do uchwały Nr XLIV/584/2018
Rady Miejskiej w Busku-Zdroju
z dnia 13 września 2018 r.
Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
Rozdział 1. Przepisy ogólne
§1
Regulamin określa zasady zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków realizowanego na terenie Gminy Busko-Zdrój, w tym prawa i obowiązki przedsiębiorstw wodociągowo- kanalizacyjnych oraz odbiorców usług.
§2
- Ilekroć w Regulaminie mowa jest o „Ustawie” należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity: Dz. U, z 2017 r., poz. 328 z późn. zm.).
- Użytym w Regulaminie pojęciom należy przypisywać znaczenie jakie nadają im akty prawne wyższego rzędu, w tym w szczególności Ustawa.
Rozdział 2. Minimalny poziom usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków
§ 3
- W zakresie dostarczania wody przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane:
- dostarczać odbiorcy usług wodę o jakości przeznaczonej do spożycia przez ludzi, w ilości nie mniejszej niż 0,5 m 3 na dobę i pod ciśnieniem nie mniejszym niż 0,05 MPa mierzonym u wylotu na zaworze za wodomierzem głównym zainstalowanym na przyłączu wodociągowym)
- zapewnić ciągłość i niezawodność dostaw wody, z zastrzeżeniem przypadków określonych w Rozdziale VIII niniejszego Regulaminu,
- prowadzić regularną wewnętrzną kontrolę jakości dostarczanej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
- W zakresie odbioru ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane:
- przyjmować do posiadanej sieci kanalizacyjnej ścieki wprowadzane przez odbiorców usług, w ilości nie mniejszej niż 0,5 m 3 na dobę określonej w umowie,
- zapewnić ciągły odbiór ścieków o stanie i składzie zgodnym z aktualnie obowiązującymi przepisami i umową,
- odprowadzać wprowadzone ścieki do posiadanych urządzeń kanalizacyjnych.
Rozdział 3. Warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług
§ 4
- Świadczenie usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków odbywa się w oparciu o umowę zawartą zgodnie z art. 6 Ustawy.
- Celem opracowania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne właściwego projektu umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, wniosek o jej zawarcie powinien w szczególności zawierać:
- imię, nazwisko (lub nazwę).oraz adres zamieszkania (lub siedziby) wnioskodawcy,
- wskazanie nieruchomości, co do której wnioskodawca chce zawrzeć umowę,
- oświadczenie wnioskodawcy, czy nieruchomość jest podłączona do sieci wodociągowej przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjnego, czy też posiada własne ujęcie wody,
- oświadczenie czy nieruchomość jest podłączona do sieci kanalizacyjnej przedsiębiorstwa wodociągowo -kanalizacyjnego, czy też wprowadza ścieki do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków,
- oświadczenie wnioskodawcy na jakie cele będzie wykorzystywał dostarczaną wodę,
- oświadczenie wnioskodawcy jakiego rodzaju ścieki będą odprowadzane przez wnioskodawcę na podstawie zawartej umowy (przemysłowe, bytowe albo komunalne),
- W terminie do 7 dni od dnia złożenia przez wnioskodawcę wniosku o zawarcie umowy, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne sporządza i przedkłada przyszłemu odbiorcy usług projekt umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków,
- Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków jest zawierana na czas określony lub nieokreślony. W przypadku, gdy tytuł prawny do nieruchomości do której ma być dostarczania woda lub z której mają być odprowadzane ścieki jest nieokreślony, umowa jest zawierana na czas określony.
- Przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne udostępnia na swojej stronie internetowej aktualnie obowiązujące ogólne warunki umów stosowanych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków.
§ 5
Odbiorca usług zobowiązany jest do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo oraz nieutrudniający działalności przedsiębiorstwa, a w szczególności do:
- użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia awarii, skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek m.in. cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,
- montażu i utrzymania zaworów antyskażeniowych w przypadkach i na warunkach określonych odrębnymi przepisami,
- użytkowania instalacji kanalizacyjnej, kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci
- informowania przedsiębiorstwa o własnych ujęciach wody, w celu prawidłowego ustalania opłat za odprowadzanie ścieków,
- wykorzystywania wody z sieci wodociągowej oraz korzystania z przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci oraz pisemnej umowy zawartej z przedsiębiorstwem,
- zapewnienia niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych,
- zapewnienia niezawodnego działania wodomierzy i urządzeń pomiarowych poprzez ich odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi lub skutkami niskich temperatur, a także prawidłowego utrzymania studzienki wodomierzowej, czy też pomieszczenia w którym są zamontowane, oraz zabezpieczenie ich przed dostępem osób nieuprawnionych,
- podjęcia działań ograniczających skutki awarii oraz udostępniania przedsiębiorstwu terenu w celu usunięcia awarii lub kontroli działania urządzeń pomiarowych, wodociągowych, kanalizacyjnych i przyłączy.
§ 6
Odbiorca usług zobowiązany jest do natychmiastowego powiadamiania przedsiębiorstwa o wszelkich:
- stwierdzonych uszkodzeniach wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, w tym o zerwaniu plomby,
- zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci,
- stwierdzonych awariach na przyłączu będącym w jego posiadaniu.
§ 7
Odbiorca usług zobowiązany jest do natychmiastowego usunięcia awarii na przyłączu będącym w jego posiadaniu. Jeśli tego nie uczyni w ciągu 6 godzin od jej wystąpienia, przedsiębiorstwo może usunąć awarię we własnym zakresie, a kosztami obciążyć odbiorcę.
§ 8
Odbiorca jest zobowiązany do terminowego regulowania należności za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.
§ 9
Odbiorca zobowiązany jest do pisemnego powiadamiania przedsiębiorstwa o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkownika lokalu.
Rozdział 4. Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach
§ 10
- Podstawę ustalenia ilości pobranej wody lub wprowadzonych ścieków stanowią: wodomierz główny, urządzenie pomiarowe, przeciętne normy zużycia oraz ilości usług ustalone w umowie.
- Częstotliwość okresów rozliczeniowych określa umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzenie ścieków, przy czym okres rozliczeniowy nie może być krótszy niż miesiąc.
- Stosowanie przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne cen i stawek opłat wynikających z nowych podanych do publicznej wiadomości taryf w Biuletynie Informacji Publicznej Wód Polskich, Gminy Busko Zdrój oraz na stronie internetowej przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, nie wymaga odrębnego indywidualnego informowania odbiorców usług o wysokości tych cen i stawek opłat.
§ 11
- Podstawą obciążenia odbiorcy usług należnościami za usługi dostarczenia wody i (lub) odprowadzania ścieków świadczone przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest faktura.
- Datę, formę i sposób zapłaty Przedsiębiorstwo określa w fakturze, zgodnie z zawartą umową o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków.
- W przypadku budynku wielolokalowego, w którym odbiorcami usług są również osoby korzystające z poszczególnych lokali, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wystawia odrębną fakturę zarządcy lub właścicielowi takiego budynku wielolokalowego.
- W przypadku braku możliwości odczytu przyrządów pomiarowych, z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, faktura jest wystawiana w terminie przypadającym na odczyt według zasad określonych w umowie.
Rozdział 5. Warunki przyłączania do sieci
§ 12
- Określenie warunków przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej i (lub) kanalizacyjnej następuje na pisemny wniosek złożony przez osobę ubiegającą się o przyłączenie.
- Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej i (lub) kanalizacji sanitarnej może występować osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączana do sieci. W przypadku działania wnioskodawcy przez przedstawiciela dołączyć należy podstawę umocowania.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 1 powinien zawierać, w szczególności:
- dane wnioskodawcy (imię i nazwisko (nazwę), adres),
- adres nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci (numer działki, obręb ewidencyjny),
- rodzaj przyłączenia (wodociągowe, kanalizacyjne),
- rodzaj obiektu podłączanego do sieci wodociągowej i (lub) kanalizacji sanitarnej,
- planowaną wielkość poboru wody, jej przeznaczenie lub planowaną ilość odprowadzanych ścieków i określenie ich rodzaju, a w przypadku ścieków przemysłowych – wskazanie przewidywanej ilości i jakości odprowadzanych ścieków oraz dane o przewidywanym sposobie ich podczyszczania.
- Do wniosku odbiorca ubiegający się o przyłączenie do sieci załącza:
- dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, której dotyczy wniosek, a w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, opis jego statusu prawnego w stosunku do nieruchomości,
- aktualną mapę sytuacyjno- wysokościową, określającą usytuowanie nieruchomości względem istniejących sieci wodociągowej i (lub) kanalizacyjnej, oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.
- Jeżeli są spełnione warunki techniczne umożliwiające przyłączenie nieruchomości osoby ubiegającej się o przyłączenie do sieci wodociągowej i (lub) kanalizacji sanitarnej, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa warunki przyłączenia, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku wraz z kompletem załączników wskazanych we wniosku.
- Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić przyłączenia do sieci w przypadku braku wystarczających mocy produkcyjnych i (lub) niewystarczających warunków technicznych uniemożliwiających realizację usługi.
- W razie braku możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej i (lub) kanalizacji sanitarnej, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, do pisemnego poinformowania o tym fakcie osobę ubiegającą się o przyłączenie wskazując przyczyny, które uniemożliwiają przyłączenie.
- Warunki techniczne przyłączenia określone przez Przedsiębiorstwo ważne są przez 2 lata od dnia ich
wydania. - Warunki przyłączenia nieruchomości do sieci powinny określać w szczególności:
- lokalizację nieruchomości osoby ubiegającej się o przyłączenie,
- miejsce i sposób przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej i (lub) kanalizacyjnej,
- zakres dokumentacji technicznej, którą opracowuje osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do
sieci wodociągowej i (lub) kanalizacji sanitarnej, - miejsce lokalizacji wodomierza głównego, oraz ewentualnie miejsce zainstalowania urządzenia
pomiarowego, - dopuszczalną ilość i jakość ścieków wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych, a w przypadku ścieków
przemysłowych dodatkowo warunki ich odprowadzania, - minimalne parametry jakie muszą spełniać materiały i urządzenia użyte do budowy przyłącza
wodociągowego i (lub) przyłącza kanalizacji sanitarnej, - warunki odbioru technicznego wybudowanego przyłącza wodociągowego i (lub) przyłącza kanalizacji
sanitarnej, - termin ważności wydanych warunków technicznych.
Rozdział 6. Warunki techniczne określające możliwość dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych
§ 13
- Techniczne możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w zakresie planowej budowy nowych urządzeń wodociągowych lub urządzeń kanalizacyjnych, zapewnia poprzez udostępnienie wszystkim zainteresowanym aktualnego obowiązującego na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, z wyłączeniem przypadku, o którym mowa w art. 21 ust. 7 Ustawy.
- Warunki techniczne dotyczące możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych w zakresie istniejących urządzeń wodociągowych lub urządzeń kanalizacyjnych przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa ustalając w warunkach przyłączenia do sieci zasady projektowania i budowy przyłączy wodociągowych lub przyłączy kanalizacyjnych uwzględniając, w szczególności:
- projektowanie i budowę przyłącza najkrótszą trasą,
- posadowienie przyłącza na głębokości zabezpieczającej przed przemarzaniem lub zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia przed przemarzaniem, z uwzględnieniem minimalnego wymaganego przepisami spadku w kierunku spływu.
- Obowiązujące normy i przepisy prawne.
- Ze względu na brak technicznych możliwości oczyszczania zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków wytworzonych przy udzielaniu zabiegów leczniczych (kąpieli, inhalacji, płukań itp.) z zastosowaniem wód leczniczych, w szczególności solanki siarczkowo-siarkowodorowej oraz solanki jodkowo-bromkowej.
Rozdział 7. Sposób dokonywania przez Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne odbioru wykonanego przyłącza
§ 14
- Warunkiem przystąpienia do prac zmierzających do przyłączenia nieruchomości do sieci przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego jest pisemne pozytywne uzgodnienie z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym dokumentacji technicznej i sposobu prowadzenia tych prac, oraz warunków i sposobu dokonywania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne kontroli robót.
- W ramach prac związanych z odbiorem przyłącza, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne dokonuje sprawdzenia zgodności wykonanych prac z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci oraz z uzgodnionym wcześniej projektem przyłącza.
- Odbiór częściowy robót ulegających zasypaniu tzn. robót zanikających następuje w dniu zgłoszenia gotowości do odbioru
- Odbiór częściowy oraz końcowy przyłączy jest przeprowadzany przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron.
- Odbiór końcowy następuje na pisemny wniosek inwestora (wykonawcy).
- Odbiór końcowy dokonywany jest na podstawie końcowego protokółu odbioru technicznego według zasad określonych w warunkach przyłączenia.
- Protokół odbioru technicznego przyłącza powinien zawierać, co najmniej:
- datę odbioru,
- przedmiot odbioru z wyszczególnieniem przeznaczenia przyłącza (rodzaju: wodociągowe, kanalizacyjne),
średnicy, materiałów i długości, rodzaj odprowadzanych ścieków dla przyłącza kanalizacyjnego, - badanie szczelności przyłącza,
- skład komisji, w tym: wykonawcę i użytkownika,
- adres nieruchomości, do której wykonano podłączenie,
- podpisy członków komisji, jak również podpis Inwestora.
- Do protokołu końcowego wymagane jest załączenie inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej wykonanego przyłącza wodociągowego i (lub) przyłącza kanalizacji sanitarnej.
- Protokół końcowy stanowi potwierdzenie prawidłowości wykonania podłączenia i jego podpisanie przez strony upoważnia Odbiorcę do złożenia pisemnego wniosku o zawarcie Umowy.
- Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić odbioru przyłącza, a tym samym przyłączenia do sieci, jeżeli przyłącze zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami technicznymi oraz niezgodnie z dokumentacją projektową.
Rozdział 8. Sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usługi odpowiednich parametrów dostarczanej wody i wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków
§ 15
- Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek poinformowania odbiorców o planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody, w sposób zwyczajowo przyjęty z wyprzedzeniem co najmniej 2 dniowym.
- Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma również obowiązek poinformować odbiorców, w sposób zwyczajowo przyjęty, o zaistniałych nieplanowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody, o ile przewidywany czas ich trwania przekracza 12 godzin.
- W przypadku budynków wielolokalowych, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne powinno
o zdarzeniach wskazanych w ust. 2 poinformować właściciela lub zarządcę budynku nieruchomości oraz osoby korzystające z lokali, z którymi przedsiębiorstwo zawarło umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. - W razie planowanej lub zaistniałej przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić zastępczy punkt poboru wody i poinformować o tym fakcie odbiorców usług, wskazując lokalizację zastępczego punktu poboru wody.
- W przypadku przerwy trwającej ponad 12 godzin przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest
zobowiązane, w miarę swoich możliwości technicznych i organizacyjnych, zapewnić zastępczy punkt poboru wody. O lokalizacji zastępczego punktu poboru wody i o warunkach z jego korzystania przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne poinformuje odbiorców usług. - Przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne ma prawo ograniczyć lub wstrzymać świadczenie usług
wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą ochrony życia lub
zdrowia ludzkiego, środowiska naturalnego, potrzebami przeciwpożarowymi, a także przyczynami
technicznymi. Nie zwalnia to Przedsiębiorstwa z obowiązku zastosowania wszelkich dostępnych mu sposobów dla złagodzenia tych uciążliwości dla Odbiorców. - Przedsiębiorstwo może także odciąć dostawę wody i (lub) zamknąć przyłącze kanalizacyjne danemu
Odbiorcy usług w przypadku i na warunkach określonych w art. 8 Ustawy, przy czym zobowiązane jest spełnić obowiązek wynikający z art. 8 ust. 3 Ustawy.
Rozdział 9. Standardy obsługi odbiorców usług, w tym sposoby załatwiania reklamacji oraz wymiany informacji dotyczących w szczególności zakłóceń w dostawie wody i odprowadzaniu ścieków
§ 16
- Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane do udzielania odbiorcom usług wszelkich istotnych informacji w szczególności dotyczących:
- prawidłowego sposobu wykonywania przez odbiorcę usług umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków,
- występujących zakłóceń w dostawach wody lub w odprowadzaniu ścieków, w tym o planowanych przerwach w świadczeniu usług,
- występujących awariach urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.
- Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zapewnia odbiorcom usług, co najmniej:
- wyodrębnienie stanowiska pracy do spraw obsługi klienta,
- wyodrębnienie konta bankowego do dokonywania wpłat za usługi,
- udostępnienie numeru telefonu alarmowego,
§ 17
- Każdy odbiorca usług ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących sposobu wykonywania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne umowy, w szczególności ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokości naliczonych należności za te usługi.
- Reklamacja może być składana w dowolnej formie (ustnie, telefonicznie, via e-mail, pisemnie itp.), po powzięciu informacji o wystąpieniu zdarzenia stanowiącego podstawę jej złożenia.
- Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane rozpatrzyć reklamację bez zbędnej zwłoki, w terminie nie dłuższym jednak niż 30 dni od dnia złożenia reklamacji w siedzibie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego lub jej doręczenia przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu w inny sposób,
- W przypadku uwzględnienia reklamacji przedsiębiorstwo powiadamia odbiorcę o wyniku rozpatrzenia, a także o wysokości i formie wypłaty przyznanego odszkodowania lub należności.
- Zaliczenie odszkodowania lub należności na poczet przyszłych należności może nastąpić jedynie na pisemny wniosek odbiorcy usług.
§ 18
W przypadku stwierdzenia przez przedsiębiorstwo lub organ Inspekcji Sanitarnej obniżenia jakości dostarczanej wody odbiorcy przysługuje upust na zasadach określonych w umowie.
§ 19
W siedzibie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego winny być udostępnione wszystkim zainteresowanym:
- aktualnie obowiązujące na terenie Gminy Busko Zdrój taryfy,
- tekst jednolity „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków,
- wyniki ostatnio przeprowadzonych analiz jakości wody,
- aktualny obowiązujący na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, z wyłączeniem przypadku, o którym mowa w art. 21 ust. 7 Ustawy.
Rozdział 10. Warunki dostarczania wody na cele przeciwpożarowe
§ 20
Pobór wody na cele przeciwpożarowe z sieci będącej w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego może być dokonywany z hydrantów przeciwpożarowych zlokalizowanych w miejscach uzgodnionych przez jednostkę straży pożarnej z tym przedsiębiorstwem na podstawie odrębnych przepisów, jak również ze zbiorników przeciwpożarowych.
§ 21
Uprawnionymi do poboru wody na cele przeciwpożarowe z sieci będącej w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego są wyłącznie jednostki straży pożarnej, oraz inne jednostki biorące udział w akcji ratowniczo- gaśniczej na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
§ 22
Uprawnieni do poboru wody na cele przeciwpożarowe z sieci będącej w posiadaniu Przedsiębiorstwa zobowiązani są do powiadomienia Przedsiębiorstwa o miejscu pożaru niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia, nie później jednak niż dzień po zdarzeniu.
Rozdział 11. Przepisy końcowe
§ 23
W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa powszechnie obowiązującego, a w szczególności Ustawy, wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1152) Rada Miejska uchwala Regulamin dostarczania wody
i odprowadzania ścieków, który jest aktem prawa miejscowego.
Regulamin określa zasady zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie
gminy Busko-Zdrój, w tym prawa i obowiązki przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego oraz odbiorców usług.
Projekt Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków został przekazany uchwałą Nr XLII/569/2018 z dnia 28 czerwca 2018 r. Rady Miejskiej w Busku-Zdroju do zaopiniowania Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Postanowieniem KR.RET.070.1.102.2018.AW z dnia 25 lipca 2018 r. przedłożony projekt został zaopiniowany
pozytywnie.
Uchwalenie nowego Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków wynika ze zmiany przepisów ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Wobec powyższego niniejsza inicjatywa uchwałodawcza jest wykonaniem przepisów ustawy.